Pielęgnacja szyi i dekoltu – Kilka prostych rad
O szyi i dekolcie każda kobieta powinna po prostu pamiętać. Pierwszym, najważniejszym krokiem jest dokładne oczyszczanie. Usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń, które mogą zapychać pory skóry na dekolcie i skutkować zmianami trądzikowymi. Jeśli na skórze dekoltu pojawiają się krostki, należy sięgnąć po żel i tonik antybakteryjny uważając na preparaty, aby nie zawierały alkoholu. Raz w tygodniu przeprowadź zabieg głęboko oczyszczający i złuszczający. Jeśli na skórze występują zmiany trądzikowe, peeling ziarnisty jest niewskazany. W takim przypadku lepiej użyć kosmetyku enzymatycznego. Po oczyszczeniu skóry, rano i wieczorem wklep odpowiedni krem, balsam lub serum. Wybór preparatów jest bardzo szeroki.
Za przesuszenie i pojawiające się zmarszczki odpowiada nie tylko niewłaściwa pielęgnacja, ale przede wszystkim działanie promieni słonecznych, które uszkadzają włókna kolagenu i elastyny. Skóra traci jędrność i pokrywa się bruzdami. Po 25. roku życia pielęgnację należy uzupełnić o kosmetyki ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Może to być np. serum nakładane na noc. Natomiast bez względu na wiek, raz w tygodniu – najlepiej po wykonaniu peelingu – warto nałożyć na szyję i dekolt maskę. Jeśli skóra nie stwarza problemów, jest gładka, elastyczna i potrzebuje jedynie profilaktycznego nawilżenia i natłuszczenia, przygotuj maseczkę z rozgniecionego banana lub zmiksowanego miąższu awokado.
Profesjonalne zabiegi sprawdzą się zarówno wtedy, gdy chcesz zapobiegać zmarszczkom i innym defektom skóry, jak i wtedy, gdy chcesz pozbyć się tych już istniejących. Nawilżająco i ujędrniająco zadziała mezoterapia. Zabiegi laserowe, np. laser frakcyjny, oraz peelingi chemiczne pomogą usunąć przebarwienia, krostki i drobne zmarszczki. Możesz też zdecydować się na mikrodermabrazję, peeling ziołowy czy odprężającą i nawilżającą kurację spa.
Kosmetyki z witaminą C – Dlaczego warto?
Kosmetyki z witaminą C w odpowiednio wysokim stężeniu mają, bowiem ogromny wpływ na kondycję naszej cery. Przede wszystkim działają wygładzająco, dodają blasku, naprawiają uszkodzenia wywołane przez słońce, chronią przed jego niekorzystnym wpływem. Mają także działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe.
Kwas L-askorbinowy obok retinoidów i witaminy E, należy do najchętniej stosowanych składników w dermo kosmetykach. Badania wykazały, że stosowanie kwasu L-askorbinowego bezpośrednio na skórę jest o 20 procent bardziej skuteczne niż przyjmowanie jej w formie suplementacji i skutkuje wyraźną poprawą syntezy kolagenu, czyli jej lepszym napięciem.
Kto powinien sięgnąć po kosmetyki z witaminą C?
Przede wszystkim osoby palące, z pierwszymi, płytkimi zmarszczkami, ze zmianami naczyniowymi i z przebarwieniami powstałymi w wyniku nadmiernego opalania.
Od niedawna kwas askorbinowy jest stosowany również, jako składnik peelingów. Stosowany na całym ciele likwiduje rozstępy i ujędrnia skórę. W odpowiednim stężeniu witamina C jest również stosowana, jako jeden ze składników peelingu do twarzy. Zabieg z zastosowaniem kwasu askorbinowego regeneruje cerę po opalaniu. Jednak głównym zadaniem peelingu z witaminą C jest regeneracja i odświeżenie skóry. To zabieg dobry dla osób palących czy tych z poszarzałym naskórkiem. Peeling z zastosowaniem kwasu askorbinowego i cytrynowego polecany jest dla osób w każdym wieku. W przypadku młodych osób, jako kuracja regenerująca, w przypadku osób starszych, jako zabieg odmładzający i rozświetlający. Podczas zabiegu kosmetyczka najpierw nakłada na twarz roztwór kwasów, a po kilku minutach maskę, której zadaniem jest wspomaganie działania kwasów.
Oczyszczanie cery – istotne informacje
Na rynku kosmetycznym jest obecnie bardzo dużo metod oczyszczania twarzy, które można wykonać u profesjonalnej kosmetyczki. Najczęściej na zabieg oczyszczania twarzy decydują się osoby, które mają poważne problemy z wyglądem cery trądzikowej, widocznymi zaskórnikami i grudkami.
W gabinetach kosmetycznych wykonuje się następujące zabiegi oczyszczające:
- Mikrodermabrazja mechaniczna lub w preparacie:
Mikrodermabrazja służy mechanicznemu starciu wierzchnich warstw naskórka. Kosmetyczka wykonuje mikrodermabrazję za pomocą specjalnego urządzenia do mikrodermabrazji diamentowej lub tlenowej, może użyć również specjalnego preparatu do mikrodermabrazji w kremie zawierającym antybakteryjne srebro. Mikrodermabrazję można łączyć z zabiegiem mezoterapii bezigłowej, ultradźwiękami i peelingiem chemicznym. - Kwasy kosmetyczne: kwasy AHA – mlekowe, glikolowe, azelainowe, migdałowe, kojowe:
Kwasy kosmetyczne są obecnie jedną z najchętniej i najczęściej stosowanych metod w gabinecie kosmetycznym. Rynek kosmetyczny oferuje bardzo szeroki wybór zabiegów z kwasami kosmetycznymi zawierających różne rodzaje kwasów w różnych stężeniach i składach mieszanin. Kwasy działają stabilizująco, regenerująco, nailżająco, wygładzająco i wybielająco. Dzięki działaniu złuszczającego spłycają zmarszczki i działają antybakteryjnie na cerę trądzikową. Każdy z kwasów ma swoje szczególne zastosowanie do różnych rodzajów cer. - Peelingi:
Peelingi enzymatyczne są elementem praktycznie każdego zabiegu kosmetycznego. Są to nowoczesne peelingi służące delikatnemu nieinwazyjnemu złuszczaniu martwych komórek naskórka. Peeling powinno się wykonywać nie rzadziej, niż co 10 dni. Cykl złuszczania dla zdrowej skóry wynosi około 28 dni. - Oczyszczanie manualne z maską dezynfekującą:
Oczyszczanie manualne to również jedna z coraz rzadziej stosowanych metod oczyszczania skóry u kosmetyczki. W nowoczesnych gabinetach wykonywane są coraz częściej kwasy i mikrodermabrazja, natomiast oczyszczanie manualne jedynie doraźnie. Zabieg oczyszczania polega na manualnym usunięciu zawartości zaskórnika. Po zabiegu należy skórę uspokoić maską algową, ziołową ze srebrem, wprowadzając ampułki za pomocą ultradźwięków.
Podsumowanie metod oczyszczania skóry:
Cera normalna – mikrodermabrazja, kwas mlekowy, glikolowy, kojowy i migdałowy, peelingi enzymatyczne i kawitacja.
Cera wrażliwa – kawitacja, kwasy PH-AzA, peelingi enzymatyczne.
Cera trądzikowa – kwasy mlekowe 30-40% pH 3-4; kwasy glikolowe, mikrodermabrazja w kremie w połączeniu z kwasami, kawitacja, darnsonwal.
Cera naczyniowa – kwasy PH-AzA, kawitacja, peeling enzymatyczny.
Cera Rosacea z trądzikiem różowatym – kwasy PH-AzA.
Cera mieszana – mikrodermabrazja, kwasy migdałowe, kwasy mlekowe i glikolowe.
Cera dojrzała – mikrodermabrazja, kwasy mlekowe 20-40% pH 2,0 oraz kwasy glikolowe; kwasy kojowe, kawitacja.
Oczyszczanie cery tłustej
Cera tłusta charakteryzuje się nadmiernym łojotokiem, na jej powierzchni występują zaskórniki i rozszerzone pory a także zmiany zapalne. W dotyku jest szorstka i nierówna, ma nieładny koloryt i się błyszczy, nierzadko pojawia się na niej trądzik. Przetłuszczanie się całej skóry twarzy jest stosunkowo rzadkie, najczęściej dotyczy ono tzw. strefy T, czyli czoła, nosa i brody. I wówczas mamy do czynienia ze skórą mieszaną. Podstawą pielęgnacji cery tłustej jest odpowiednia higiena, oczyszczanie, złuszczanie a także nawilżanie i ochrona UV.
Preparat myjący do skóry tłustej powinien ją dobrze odtłuścić, co nie znaczy wysuszyć (!) Tak samo dobry jest płyn micelarny, żel oczyszczający, czy muślinowa szmatka. Stosowanie kremów oczyszczających na bazie kwasów i retinoidów jest jak najbardziej polecane. Liderem wśród substancji stosowanych w pielęgnacji skóry tłustej jest zdecydowanie kwas salicylowy – najskuteczniejszy w połączeniu z kwasem glikolowym lub lipohydroksykwasem. Kwas glikolowy, bowiem złuszcza zrogowaciały naskórek i wtedy salicylowy wnika w głąb gruczołów łojowych, rozpuszczając czop łojowy, czego efektem są pięknie zwężone pory. Kolejną substancją, która świetnie radzi sobie z tłusta skórą jest retinol – zmniejsza on aktywność gruczołów łojowych, hamuje nadmierne rogowacenie, przez co skóra mniej się błyszczy a jej powierzchnia jest odnowiona.
Oczyszczanie cery wrażliwej
Cera wrażliwa reaguje podrażnieniem na zmiany temperatury, promienie UV, zanieczyszczone powietrze, chlorowaną wodę i nieodpowiednie środki higieniczne oraz kosmetyki. Skóra wtedy robi się zaczerwieniona, ściągnięta, piecze. Cera taka wymaga specjalnej troski. Dobrze oczyszczona i nawilżona będzie sprawiała mniej kłopotów.
Oto kilka prostych kroków, które należy przestrzegać:
- Odpowiedni wybór kosmetyków do demakijażu:
– mleczko lub płyn micelarny, najlepiej sprawdzają się przy cerze wrażliwej – unikać mydła. - Sposób przeprowadzania demakijażu:
– Należy pamiętać, aby demakijaż przeprowadzać delikatnie najlepiej nadaje się do tego woda mineralna lub przegotowana. Po umyciu delikatnie osuszyć skórę. - Ze zmywaniem makijażu nie czekać do wieczora!:
– Po całym dniu skóra domaga się ukojenia – ulgę przyniesie jej dokładne oczyszczanie i nałożenie kremu łagodzącego.